De seneste dage har jeg arbejdet på et foredrag, der skal holdes for mennesker, som beskæftiger sig med ernæring. Indlægget er af et par timers varighed og handler mest af alt om fødevaresystemet; tilblivelsen af det vi spiser, påvirkningen af vores omgivelser – både insekter, husdyr, medmennesker, vand, klima osv. samt – ikke mindst – brugbare forslag til gavnlige valg, når indkøbskurven skal fyldes.
I dag flytter Sørøver-bror ind, og vi tager til Sjælland for at underholde, men inden da skal der gøres klar både ude og inde, så det bliver rart at passe gården.
Hvis din forening, arbejdsplads eller lignende også ønsker at høre mere om det, vi spiser, er det Arte, som står for booking af mine foredrag. Det frigør kostbar tid til kontrolbesøg, e-boks, udfyldelse af skemaer, indberetninger, statistik, redegørelser, opgørelser plus det øvrige nødvendige i et landbrug.
Lone